gaziantep boşanma avukatı, gaziantep ceza avukatı, gaziantep icra avukatı,gaziantep avukat

Ankara Anlaşması Bitiyor Mu?

Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış olan Ankara Anlaşması, Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık’ta (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda) iş kurmalarına imkan veren bir anlaşmadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vize kapsamında Birleşik Krallık’ta oturum ve 6 yılın sonunda, yasal gereklilikler sağlanmış olduğu takdirde, Birleşik Krallık vatandaşı olma imkânı elde edebilmekte idi. Ancak İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması ile artık Ankara Anlaşması’nın da uygulanma olanağı kalmayacaktır. Bu sebeple Ankara Anlaşması ile Birleşik Krallık’ta (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda) iş kurmak isteyen Türk vatandaşları için İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılışını ifade eden ‘’ Brexit’’ in gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve en önemlisi gelinen bu aşamada Brexit’in ne zaman ve hangi şartlar ile gerçekleşeceği önem arz etmektedir.

31 Ekim 2019 günü Parlamentoda yapılan oylama ile İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkışı için 31 Ocak 2020 tarihine işaret edilmişti. 23 Ocak 2020 günü Brexit için Kraliçenin de onayı alınmış olup bundan sonra 31 Ocak 2020 tarihindeki oylama hayati öneme sahip olacak.İngiltere’nin resmi sitesi olan www.gov.uk ‘den yapılan duyuru ile İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkışı için 1 yıllık bir geçiş sürecinin öngörüldüğü ifade edilmiştir. Bu ise Ankara Anlaşmasının 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edeceği anlamına gelmektedir. Ankara Anlaşması ile Türk vatandaşlarının Dünya’nın en güçlü ülkeleri arasında olan Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda)’ta iş kurma, çalışma imkanı ve yaşama şansı elde edebilirsiniz.

Tüm bu fırsatlardan yararlanmak için alanında profesyonel ekibimiz ile başvurunuzu kusursuz olarak gerçekleştirmenize yardımcı olmaktayız.